Yukarı Çık

Organize Sanayide Devrim

Dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisinden biri olma hedefi ile yola çıkan; Türkiye “üretim ve ihracatta” dünya standartlarını hedeflemektedir.

Yüksek Teknolojik ürünlerin % 20’lik pay alabileceği Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde Avrupa Birliği Normlarına göre üretim yapıları, organize sanayi, liman ve erişim ağları entegrasyonu önemli bir yer teşkil etmektedir.

İstanbul’da; Dudullu, Tuzla, Beylikdüzü ve İkitelli OSB’leri faaliyet göstermekte olup, İkitelli OSB şehrin içindeki tek organize sanayi bölgesi konumunu korumakta, ulaşım ve lojistik olanakları sunmaktadır.

İstanbul’da Orta Boy Sanayi – Ticaret kuruluşları için imalat/üretimin fiziki şartları, erişilebilir – ulaşılabilir olabilme ve yakın çevre ile irtibat önem taşımaktadır.

İkitelli’de Organize Sanayide Devrim niteliğinde değişimi uygulayan ve teslime hazırlanan PULSAR İnşaat TRiOS -2023 projesini ziyaret ettim.

Yeni Nesil Sanayi ve Ticaret Kompleksinde dikkatimi çeken özellikler:

  • Ulaşım Ağlarına Yakınlık; çalışan personelin metro ve toplu ulaşım ağları ile hızlı ve konforlu ulaşım olanağı,
  • Erişim Olanakları;OSB lokasyonunun ulusal ve uluslararası deniz, kara, demir ve hava yollarına katılım ve erişim olanağı mevcut,
  • Lojistik Yeterlilik; Yüksek tonajlı araçlar/TIR ile ulaşım ve Araçların kompleks içinde nakliye olanakları bulunmakta,
  • Ağır Sanayi Üretim Olanağı; Trios-2023 betonarme yapısı tüm katlarda 2 Ton/m2 hareketli yük taşıma kapasitesine sahip, ağır makine ve nakliye olanağı sunuyor,
  • OSB Avantajları; işletmelere ucuz elektrik kullanım olanağı, katı ve sıvı atık bertarafı, teşvikler sunuluyor
  • Enerji Tasarrufu; Trios-2023 toplam 35 MVA elektrik enerjisi alt yapısına sahip ve üretim için gerekli yüksek enerji ihtiyaçı hazır durumda,
  • Yüksek Tavan olanağının sunduğu alternatif kullanım; Trios-2023’de 8 metreye varan tavan yükseklikleri ulaşılabilir net m2 alan kat sayılarının ihtiyaça göre şekillenmesine yardımcı oluyor. Bu olanak ile taban üstü, asma kat veya katlar ile farklı amaçlara uygun net kullanım alanları ortaya çıkıyor.

Orta Ölçekli Sanayi ve Ticaretin depo, montaj, atolye,imalathane ihtiyaçlarına yanıt veren Trios-2023, farklı lokomotif sektörler için cadde ve kat mağaza/dükkan/showroom/ofis banka şubesi olanakları sunuyor.

Günümüz Türkiye’sinde ulusal ve uluslararası rekabet -standartlar fiziki ortamlarda fark yaratmayı, bir adım önde olmayı gerektiriyor.

Trios-2023 için 1000’e yakın sanayici ile yapılan anket çalışması sonucunda sanayici ve sanayinin ihtiyaçlarına göre ortaya çıkan eserden dolayı Pulsar İnşaatı kutluyorum.

Çeşitlenen ve farklılaşan gayrimenkul sektöründe OSB tarzı Sanayi ve Ticaret kompleksleri “değer artış oranları ve kira gelirleri” ile dikkat çekiyor. Faaliyete geçen OSB’lerde hava parası ile devirler yaşanırken, teslime hazırlanan OSB’lerde yer kiralamak için kiracı listelerinde kuyruk oluşuyor.

OSB’lerde Münferit veya arkadaş grupları birleşerek yatırım amaçlı satın alımlarda bulunurken, son dönemlerde yurt dışından gelen yerli ve yabancı yatırımcıların tercihleri ilgi çekiyor.

İstanbul ve Türkiye pazarında bu tarz OSB entegre yapılarının 2023 hedeflerine göre artacağını öngörürken proje geliştiricileri /müteahhitleri bu pazarın farkına varmaya, sanayici ve yatırımcıları Trios -2023’de buluşmaya davet ediyorum.

Bilge Özdemir

Marketing & Sales Consultant for Real Estate